Reklama

Agregátor zdrojů


PRODLUŽUJEME: Soutěž o zimní pneu pokračuje, ve hře je sada gum navíc

auto.idnes.cz - 44 min 56 sek zpět

Doba přezouvání do zimního obutí je v plném proudu. Od začátku listopadu platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě zhoršených povětrnostních podmínek a na úsecích, kde to přikazuje značka. Otestujte své znalosti v kvízu a postupte do slosování. Ve hře jsou dva poukazy na nákup čtyř pneumatik Continental.

Soud nařídil zákazy jízdy starších naftových aut v Essenu

Auto.cz - 1 hod 4 min zpět

Německý správní soud dnes nařídil zavést zákazy jízdy starších naftových automobilů v některých částech západoněmeckého města Essen.

Soud nařídil zákazy starších dieselů v Essenu, nemohou ani na dálnici

auto.idnes.cz - 1 hod 51 min zpět

Německý správní soud nařídil zavést zákazy jízdy starších naftových automobilů v některých částech západoněmeckého města Essen. Týká se to i některých úseků frekventované dálnice A40, která vede jižní částí centra.

Nová Toyota Corolla se představuje jako sedan. V Evropě poprvé nabídne hybrid

Auto.cz - 2 hod 8 min zpět

Kompaktní sedan bude na evropských trzích dostupný v dvou motorizacích. Benzinovou šestnáctistovku doplní hybrid.

BMW řady 3 přijíždí v nových verzích. Sportovní doplňuje plug-in hybrid

Auto.cz - 3 hod 11 min zpět

Hvězda pařížského výstaviště se krátce po své premiéře ukazuje v dalších provedeních. Jedno z nich je předjezdcem ostré M3, druhé dostává kabel do zásuvky.

Norton představuje dvojici nádherných moderních scramblerů

Auto.cz - 4 hod 4 min zpět

Britská značka Norton odhaluje svou očekávanou novinku a uvádí ji rovnou ve dvou provedeních jako Atlas Nomad a Atlas Ranger.

Mercedes-Benz G 500 – Pořád stejný, a to je dobře!

Auto.cz - 4 hod 54 min zpět

Legendární géčko přijíždí v nové generaci. Změnilo se mnohé, celkový charakter robustního offroadu ale zůstal. A to je jen dobře!

Zetor v novém kalendáři vyslal krásné dívky do přírody

Auto.cz - 5 hod 24 min zpět

Společnost Zetor Tractors a.s. uvádí dvojici nových kalendářů pro rok 2019. První z nich se věnuje současným modelům značky Zetor, zatímco druhý již tradičně sází na ženskou krásu.

Čeští borci se chystají na Dakar. Macháček nechce do písku a zůstává doma

auto.idnes.cz - 12 hod 54 min zpět

Už 6. ledna odstartuje v Peru 41. ročník legendárního dálkového závodu Dakar. Čeští závodníci představují nové stroje a plány. Pardubický tým Barth nadcházející ročník vynechá. A Josef Macháček si opět nebere servítky a zostra komentuje organizaci a výběr trasy.

Rudá vlajka nad Mnichovem: značka Maových limuzín má designéra rollsů

auto.idnes.cz - 12 hod 54 min zpět

Hongqi, čínská luxusní značka koncernu FAW, otevírá v Mnichově designérské centrum. Místo pro slavnostní otevření designérského centra s názvem Advanced Design Center FAW povede hvězda, která donedávna malovala rollsy, Brit Giles Taylor.

Před Australskou rallye: Kdo bude mistrem světa?

Auto.cz - Čt, 15/11/2018 - 21:46

Do města ležícím na východním pobřeží Austrálie mezi městy Brisbane a Sydney se upírají oči celého rallyeového světa. Do neděle se tady bude odehrávat závěrečné dějství v boji o titul mistra světa.

Fotogalerie z pražského veletrhu čisté mobility. Bez elektromotoru vjezd zakázán!

Auto.cz - Čt, 15/11/2018 - 20:50

Tento víkend můžete na letňanském výstavišti navštívit přehlídku čisté mobility.

Video: Mercedes G to měl se Simčou těžké. Nakonec ho vzala na milost

Auto.cz - Čt, 15/11/2018 - 19:50

Pro nezasvěcené to může být divná stará krabice. I Simče se však nakonec géčko líbilo.

Tohle jsou ty nejméně spolehlivé elektromobily. V žebříčku jsou i dvě Tesly

Auto.cz - Čt, 15/11/2018 - 18:50

Elektrické vozy sice mají v útrobách jednodušší pohonný systém než konvenční auta se spalovacím motorem, potížím se spolehlivostí se ale nevyhnou.

Na motocyklové olympiádě si jezdci opravují motorky sami

auto.idnes.cz - Čt, 15/11/2018 - 18:23

V posledních několika letech se motocyklová olympiáda proměnila. Šestičlenné týmy v hlavní soutěži o Světovou trofej se zúžily na čtyři jezdce, kteří museli celou soutěž dokončit. Letos se však budou poprvé počítat výsledky jen prvních tří.

Spoluzakladatel Applu chtěl kdysi postavit první autonomní vůz. Po osobní zkušenosti jim ale nevěří

Auto.cz - Čt, 15/11/2018 - 17:46

Steve Wozniak svého času snil o tom, že firma Apple postaví první vůz s autopilotem. Dnes už je majitel dvou Tesel k samočinným systémům o poznání skeptičtější.

Nový Mercedes-Benz GLE odhaluje české ceny. Zatím nabízí dva motory

Auto.cz - Čt, 15/11/2018 - 16:50

V době zahájení prodeje nabízí nové GLE výběr mezi dvěma motory, benzinovým šestiválcem a naftovým čtyřválcem.

Jawy od indické Mahindry ukázaly kejvačku, forty-two i budoucí Perak

auto.idnes.cz - Čt, 15/11/2018 - 16:30

Nová Jawa 300 stojí v přepočtu jen něco málo přes padesát tisíc a oživila nádherné tvary „kejvačky“ z padesátých let s moderní čtyřtaktní konstrukcí a šestistupňovou převodovkou. Verze forty-two ukázala, že i historické tvary lze vkusně modernizovat do oblíbeného café-racer. A představila i koncept budoucího bobberu Perak.

Tento vytuněný Mustang na elektřinu zrychlí na 100 km/h za 3,1 s

Auto.cz - Čt, 15/11/2018 - 15:50

Upravený Mustang s elektrickým pohonem z dílny britské společnosti má 300 kW a 1.200 N.m. Vznikne jen 499 jeho kusů.

Laurin & Klement BSC je extrémně vzácná „Škodovka“. Je jí 110 let a existuje jediná!

Autoweb - Čt, 15/11/2018 - 15:00

https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/11/titulka2-640x360.jpg

Sportovní automobil Laurin & Klement BSC, který právě letos oslavuje své 110. „narozeniny“, se nově stal součástí expozice ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi. Vůz v uplynulých dvou letech prošel celkovou renovací, při které tým odborníků vycházel z dochované originální výkresové dokumentace a dalších unikátních pramenů. Všechny důležité mechanické komponenty plně provozuschopného unikátu jsou původní, včetně motoru s autentickým výrobním číslem, se kterým sportovní vůz v roce 1908 opustil výrobní halu v Mladé Boleslavi.

Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi, říká: „Sportovně koncipovaný Laurin & Klement BSC z roku 1908 je jediným dochovaným exemplářem z dvanácti vyrobených kusů. Po kompletní opravě podvozku, motoru, převodovky i dalších skupin a po sjednocení elektroinstalace byl vůz osazen karoserií, která tvarově odpovídá dokumentaci. Dvouválec o objemu 1399 cm3 nyní opět spolehlivě ožívá již po několika málo otočeních startovací klikou. Výsledek náročné práce profesionálních restaurátorů se zařadil k nejcennějším exponátům ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi.“

Laurin & Klement BSC jako hvězda stříbrného plátna

Jediný do dnešních dnů dochovaný exemplář modelu Laurin & Klement BSC byl zkompletován 12. července 1908, číslo motoru 5635 potvrzuje originalitu vozidla. Rarita na čtyřech kolech změnila několikrát majitele a prošla řadou modifikací. Připomeňme přestavbu na závodní speciál, rekvizitu filmu Alfréda Radoka „Dědeček automobil“, uvedeného do československých kin 27. března 1957.

V pozdějším období se několikrát změnila podoba přední kapoty, ale i blatníků a řady detailů vozu BSC, mimo jiné v rámci úprav pro další filmové produkce. Všechny podstatné mechanické skupiny však zůstaly zachovány a spolehlivý provozuschopný vůz patřil ke stálicím československé scény historických vozidel.

Součástí sbírek ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi se unikátní automobil Laurin & Klement BSC stal v roce 2016. Po detailní analýze stavu vozidla a na základě rešerší dochovaných archivních pramenů byly zahájeny náročné restaurátorské práce, směřující k uvedení modelu BSC do stavu co nejbližšího originální podobě z roku 1908. Laurin & Klement BSC patří k nejcennějším exponátům ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi.

Historie modelové řady BS

Po zahájení produkce jízdních kol na sklonku roku 1895 rozšířil mladoboleslavský podnik Václavů Laurina a Klementa nabídku o motocykly (1899) a již na sklonku roku 1905 ukázal definitivní podobu prvního vozu Laurin & Klement Voiturette A. Během následujících dvou let provedla automobilka z Mladé Boleslavi řadu podstatných konstrukčních změn. Rychle rostoucí poptávka po jejích moderně řešených vozidlech s již tehdy příznivým poměrem užitná hodnota/cena vedla k podstatnému zvýšení objemu výroby – z desítek kusů v roce 1906 na takřka 500 automobilů ročníku 1908.

Významné místo mezi nimi tehdy zaujímala modelová řada BS. Od původních voiturett typů A, B a B2 s vidlicovým uspořádáním dvojice válců se lišila hlavně řadovým dvouválcem o objemu 1399 cm3. Agilní výrobce již tehdy vycházel vstříc specifickým potřebám zákazníků, například lékařů či obchodníků.

V nabídce řady BS tak figurovala celá řada provedení karoserie, postavených na podvozcích o nejméně šesti různých délkách rozvoru náprav (1905-2380 mm) a pěti variantách rozchodu kol (1120-1300 mm). Jednalo se o osobní voituretty (francouzský výraz pro malý automobil, vozík), taxi, ale i lehké užitkové verze. V období 1908-1909 vzniklo celkem 66 vozidel L&K řady BS.

K nejcennějším z nich patří 12 vozů ve sportovním provedení BSC, o výkonu zvýšeném na 12 k (8,8 kW) oproti 10 k (7,4 kW) modelu BS. První z BSC opustilo bránu továrny Laurin & Klement 10. června 1908, poslední pak 20. října 1908. Plně provozuschopný podvozek určený ke stavbě individuální karoserie podle přání zákazníka stál 5000 K (rakousko-uherských korun), cena vozu se standardní otevřenou dvousedadlovou karoserií činila 5500 K.

Příspěvek Laurin & Klement BSC je extrémně vzácná „Škodovka“. Je jí 110 let a existuje jediná! pochází z Autoweb.cz

Anketa

Jezdím vozem:

Poslední komentáře

Reklama

RSS kanál

Syndikovat obsah