Reklama

Chiptuning u vozů Opel Vectra


maxim - Posted on 02 Říjen 2008

V tomto článku si povíme něco málo o Chiptuningu neboli změně "datové modifikační mapy", o které se poslední dobou stále více mluví. Každý se už setkal s neodborně čipovanými auty, které za sebou zanechávají oblaka dýmu, což dělá nemilou vizitku nejen majiteli, ale celému oboru této činnosti. Zkusím zpočátku stručně shrnout základní informace a zkušenosti.

Co vlastně chiptuning znamená?

Chiptuning je programová cesta ke zvýšení výkonu automobilu. Dnešní automobily jsou vybaveny elektronickými řídicími jednotkami ECU (Engine Central Unit), které ovlivňují vstřikované množství směsi a řídí zapalování v závislosti na provozním stavu motoru. Výrobci automobilů jsou nuceni sestavovat tyto řídicí programy podle určitých kritérií a se značnými rezervami. Jednoduše řečeno - automobil, který sjede z výrobní linky, musí fungovat stejně dobře v extrémně teplých i extrémně chladných klimatických podmínkách. Proto je datové pole sériového programu dostatečně široké a musí zohledňovat celou řadu kritérií. V důsledku toho je pak ovšem výkon motoru pod možností automobilu. Tento fakt se však dá vcelku snadno a bezpečně změnit, a to úpravou dat uložených v paměti řídicí jednotky, tzv. chiptuningem. Problematickou otázkou je pouze udělat kvalitní modifikaci, což je v dnešní době problém, protože se začíná hodně lidi do této oblasti "cpát" a tvrdit, že mají kvalitní modifikace. V konečném důsledku časem majitel zjistí, že se mu motor za 100 tisíc kilometrů chová jak vychozený traktor tj. vyšlehaný zvuk a mimořádně zvětšený kouř z výfuku a to nemluvím o předčasném odcházení všech dílů související s touto úpravou. Toto je jen slabý příklad, protože většinou u neodborných úprav odchází předčasně turbo a motor se více opotřebovává. Majitel pak zjistí, že daný "kvalitní" čiper už nezvedá telefon a modifikaci dělal doma na svém počítači a na softwaru, který si zdarma stáhl z internetu, kde v originální mapě přidal nějaké hodnoty okoukané z jiných vzorů a auto jede jak z praku.

Pro jaké atomobily je chiptuning vhodný?

Úpravy lze provádět prakticky u všech typů automobilů s elektronickou řídicí jednotkou.

Co je cílem chiptuningu?

Cílem chiptuningu je optimalizovat charakteristiky sériově používaného programu a upravit je pro podmínky přesně podle typu motoru a sériového programu řídicí jednotky.

V čem chiptuning spočívá?

Jedná se o výměnu obsahu paměti, tedy elektronického paměťového bloku se sériovým programem, za totožný eprom s programem modifikovaným. Hlavním úkolem je upravit charakteristiky vstřikování, zapalování, poměru vzduchu a paliva a využít kvalitního benzinu s vyšším oktanovým číslem. V případě turbomotorů se zároveň zvyšuje plnící tlak turbodmychadla. Navíc může být u některých vozidel posunuta nepříjemně pociťovaná horní hranice maximálních otáček motoru a samozřejmě také omezovač maximální rychlosti. Tyto změny v softwaru pouze optimalizují charakteristiky sériového programu, nejedná se v žádném případě o mechanický zásah do motoru. Upravená řídicí jednotka komunikuje se servisní diagnostikou naprosto stejně jako sériová.

Chipování Vecter bývá různé a názory na to jsou taky odlišné, spousta lidí to odsuzuje spousta si to nemůže vynachválit, prostě je to buď a nebo. Spousta lidí odsuzuje chiptuning z důvodu zvýšení kouřivosti. K výhodám patří, že pokud budete jezdit jako doposud, tak po chipu můžete mít sníženou spotřebu cca o 0,6-0,8l a pokud budete předjíždět, tak by vaše auto mělo být svižnější.

Hodnoty získané z maxpower.cz, jsou pouze ilustrativní.. Prakticky to lze ověřit na zátěžovém válci. Jak je vidět z tabulky, Chiptuning se vyplatí u turbo motorů, u motorů bez turba není nárůst výkonu tak znatelný.

Oranžově podbarvené hodnoty jsou hodnoty po chiptuningu.

VectraA

VectraB

VectraC

Více o chiptuningu třeba - http://chiptuning.motortuning.sk/

kde provádí čipování a kolik to stojí

ahoj, taky bych chtěl chiptunning, má to nějaké následky na výdrž automobilu? Chtěl bych si koupit vectru ale ještě nevím kde, v aaačkách mají tyhle opel vectra myslíte že je tam nějaký dobrý kup? děkuji

Chiptuning v současnosti provádí hodně firem, stačí zadat na seznam.cz výraz chiptuning a stačí si jen vybrat...

U benzinovych motoru nema samotne chipovani bez dalsich uprav (sani, vacky) temer zadny vyznam a jsou to vyhozene penize. Misto uvedeneho hledani chiptuning si zadejte problemy s chipovanim a to je teprve poctenicko.

Valna vetsina firem co to nabizeji jsou naprosti amateri a vysledky tomu odpovidaji, pomerne bezne je vysledek horsi nez puvodni stav a neumeji uz to dat z5 !!!!!

No presne. Ktera SuperAMATERska firma nabizi chip na ATMOSFERICKY 3.2V6 z 155 na 167kW?
To by me fakt zajimalo, jak toho pouhym chipem u atmosfery dosahnou!

Nicmene Opel delal i od 3.2V6 silnejsi verzi (OPC) a ta mela 167kW. Ale podle me mela ostrejsi vacku. VI NEKDO, KDE JI SEHNAT?

V Antare je take silnejsi 3.2V6, ale to muze klidne byt uplne jiny motor...

Anketa

Jezdím vozem:

Poslední komentáře

Reklama

RSS kanál

Syndikovat obsah