Reklama

Administrativa po koupi vozidla


maxim - Posted on 02 Říjen 2008

S koupí auta i jeho provozem je bohužel spojeno značné množství papírování. Zaměříme se nyní na pár větších problémů.


Evidenční technická prohlídka

Chcete-li mít zdravé nervy, tak nehledejte logiku v tom, že při převodu auta v kraji tuto prohlídku nepotřebujete a při převodu do jiného kraje ano. Pokud jste tímto úkonem postiženi, vyplatí se zajet si (pokud máte čas) sólo akci do zapadlé STK vzdálené od jakéhokoli dopravního inspektorátu. Můžete se dostat i na cenu kolem 50 Kč. STK v blízkosti dopravních inspektorátů výhodu své polohy zneužívají (kdo by jezdil daleko, když to má hned vedle) a za tento úkon chtějí i kolem 300 Kč. Slušný výdělek za 5 minut, aniž by bylo potřeba jakékoli vybavení dílny. Kromě VIN (vehicle identification number) sledují typ a číslo motoru. To se vám může hodit i když si nejste jisti, jaký motor ve vozidle máte. Toto číslo je na přírubě motoru k převodovce. Níže normálně pohled zepředu při otevření kapoty.

1

V rezavém poli při vykroucení hlavy doleva byste měli přečíst X20XEV a nějaké číslo. Doporučuje se to při nečitelnosti vyšmirglovat jemným šmirglem a pro zachování namatlat nějakou vazelínou. Nemožnost toto číslo vyšmirglovat přivádí technika STK k zoufalství, neb za těch 300 Kč musí šmirglovat o minutu déle.


Zápisy do technického průkazu

Proč to dělat?

Udělali jste nějaký zásah do auta a chcete to zlegalizovat. Důvodem nejsou (jak se mnozí domnívají) policejní kontroly. Policejní hlídka totiž nemůže nahlížet do velkého TP, protože nejste povinni ho s sebou vozit. STK se dá zblbnout dočasným odstraněním úpravy a proto hlavní motivací je, že se na vás může hojit pojišťovna (i cizí strany), i když s případnou havárií nemá úprava nic společného.

Jak to dělat?

Opel delegoval pro homolace svých aut v ČR firmu GM SouthEastern Europe a ta firmu SPZ Servis. Na webu se ale o homologaci moc nedozvíte. Takže naskenovat obě strany velkého TP a poslat na mail homologace@spzservis.cz s doplňujícím textem, co vlastně chcete. Asi do 10 dnů odpoví mailem zpět, zda s tím výrobce souhlasí nebo ne. Mně jiný rozměr pneu nepovolili, tak další postup nemám vyzkoušen. Podle telefonátu spočívá v tom, že oni pošlou jakési osvědčení, se kterým pak jdete na DI.


Pojištění

Výběr pojišťovny samozřejmě závisí na každém osobně. Potěšila mne existence sólo pojistky na krádež bez havárie (před pár lety to nikdo nenabízel). Když někdo naboří mne, tak to jde z jeho pojistky. Když někoho nabořím já, tak je to moje blbost. Jen ta krádež je tak nějak moc neovlivnitelná. Pokud si někdo myslí, že imobilizér je stejně na nic, tak pojišťovny si to nemyslí. Rozdíl pojistky na hodnotu auta 130 000 je 14 000 bez a 4 000 s imobilizérem. Výši pojistného si lze vypočítat buď přímo na stránkách jednotlivých pojišťoven nebo na specializovaných serverech zabývajících se touto problematikou.

Anketa

Jezdím vozem:

Poslední komentáře

Reklama

RSS kanál

Syndikovat obsah